انواع فکس سرور ،مدل های فکس تحت شبکه
فکس سرور OCEANFAX
فکس سرور myFAX
فکس سرور SAGEMCOM
فکس سرور linfax
 
تاریخ : شنبه 30 فروردين 1393     |     کد : 7

Foip یا فکس اینترنتی Fax Over Ip

در FOIP دو روش انتقال اصلی وجود دارد. 1- روش ذخیره و ارسال : در روش ذخیره و ارسال ، اطلاعات فکس از طرف فاکس سرور (که در واقع همان Gateway هست) منتقل شده و فکس سرور به مانند پیوست ایمیل عمل می کند. این روش در پروتکل های لایه های پایین اینترنت (لایه OSI) مورد استفاده قرار می گیرد ، مانند پروتکل SMTP

 اگر در 5 سال گذشته از طریق کامپیوترتان فاکس ارسال کرده باشید ، احتمالا شما از روش ذخیره و ارسال استفاده کرده اید.

این روش شبیه ارسال ایمیل است با این تفاوت که در مقصد ، یک دستگاه فکس به جای Inbox ایمیل وجود دارد .

در اینجا مشکل این است که دستگاه های فکس بصورت بلادرنگ اطلاعات را تبادل نمی کنند ، بنابراین مانند این بخش از دستگاه های فکس سنتی عمل نمی کنند.

 دستگاه های فاکس سنتی قابلیت های قابل بحثی ندارند. (اگر ارسال کننده با یک دستگاه فاکس رنگی ارسال کند و دریافت کننده دستگاه فاکس سیاه سفید داشته باشد ، یکی از دو طرف ناکام می ماند و فرستنده ، تایید فوری مبنی بر اینکه هر صفحه ای که ارسال کرده دریافت شده یا نه ، نمی گیرد. )

       2  -   روش Real-Time  یا بلادرنگ یا ارسال فوری

در روش ارسال فوری در فکس IP ، اطلاعات فکس از فکس سروری به فکس سرور دیگر با استفاده از پروتکل های اینترنتی لایه های بالاتر (مانند TCP و UDP )  بصورت بسته های IP حاوی اطلاعات ، منتقل می شوند.

این پروتکل برای ارتباطات بلادرنگ(ارسال فوری) است که اجازه می دهد دستگاههای فکس در هر مرحله از راه ، اطلاعات را تبادل کنند.

 در حال حاضر ، بزرگترین مسئله در FOIP روش ارسال بلادرنگ است. پیکره بندی های زیادی هستند که به سیستم های فکس IP امکان ارسال فوری می دهد ، تعدای از رایج ترین آنها شامل :

     از دستگاه  فکس G3 (برای فکس های سنتی) به دستگاه فکس G3 دیگر.

     از کامپیوتر مجهز به فکس به دستگاه فکس G3 مجهز است.

     از دستگاه فکس IP به دستگاه فکس G3 .

     از دستگاه فکس IP به دستگاه فکس IP .

 

مهم نیست که کدام روش استفاده می شود ، آدرس های IP در نهایت یکجایی در طول مسیر انتقال درگیر هستند. (یک آدرس IP در واقع یک کد شناسایی برای هر دستگاهی است که به اینترنت متصل  است.)

اگر شما در حال انتقال فکس بین دو دستگاه فکس IP باشید ؛ در زمان ارسال فکس ، شماره تلفن خط شما بصورت نام مستعار (مثلا نام شرکت) خواهد بود. شماره تلفن بلافاصله به آدرس IP مربوطه برای دستگاه گیرنده تبدیل می شود.

اگر شما از یک دستگاه فاکس IP به یک دستگاه فاکس G3 ، فکس ارسال کنید ؛دستگاه فکس IP از شماره تلفن مقصد استفاده کرده و یک آدرس IP  برای فاکس سرور واقع در نزدیکی دستگاه گیرنده تولید می کند.

نکته مهم :  شما یک فکس سرور محلی می خواهید ، بنابراین درگیر هیچ هزینه ارسال فکس از راه دور نمی شوید.

در اینجا نگاهی دقیق تر می اندازیم به یک بخش از روش FOIP ارسال فوری (FOIP بلادرنگ) ، بین دستگاه فکس IP (از سمت ارسال کننده) و یک دستگاه فکس G3 ( از طرف دریافت کننده).

در ظاهر ، تمام انتقال ها با یک دستگاه فکس IP انجام می شود اما در پشت صحنه تعداد زیادی تبدیل بین ارسال فکس از طریق خط تلفن (که بر اساس پروتکلی به نام T.38 ) و IP فکس ارسال فوری ، انجام می شود .


PDF چاپ ارسال برای دوستان