انواع فکس سرور ،مدل های فکس تحت شبکه
فکس سرور OCEANFAX
فکس سرور myFAX
فکس سرور SAGEMCOM
فکس سرور linfax
 
تاریخ : شنبه 23 فروردين 1393     |     کد : 6

راه اندازی فکس اینترنتی ، فکس اینترنتی چیست ؟

FOIP مخفف Fax Over Internet protocol یا همان فکس IP است. اگر تا کنون فکسی را بوسیله کامپیوتر ارسال کرده باشید در واقع شما نوعی از FOIP را استفاده کرده اید.

در فکس های قدیمی در واقع ارسال فکس همراه با صدای بوق هشدار به نشانه اتصال به دستگاه فکس مقصد بود که در آخر یک تاییدیه برای هر ارسال موفق ارسال می نمود.

آخرین نسل از سیستم های اینترنتی ترکیبی است از مزایای فکس سنتی همراه با صرفه جویی در هزینه ها با استفاده از روش های انتقال داده در اینترنت.

در این مقاله به بررسی انواع های مختلف فکس IP و همچنین راه اندازی نوعی از فکس IP  و آموزش ارسال فکس یکپارچه و چالش های پیش روی آن ، خواهیم پرداخت.

مبانی FOIP

Foip فکس بربستر شبکه در واقع همان فکس IP بوده و یک روش ارسال فکس در اینترنت است. Foip  ارسال فکس ها را همان قدر متحول کرده که Voip  انتقال صدا  در تماس های تلفنی را دگرگون کرده.

در FOIP داده ها بصورتی عمل می کنند که بیشتر و یا تمام گردش اطلاعات بین ابزارهای ارسال و دریافت ، در یک شبکه سوئیچینگ بسته ای (اغلب در اینترنت ) انجام شده و از خطوط تلفن از راه دور در شبکه سوئیچینگ  مداری اجتناب می شود.

این باعث کاهش هزینه های انتقال داده می شود و می تواند یک راه اندازی کارآمدتر برای کسب و کارهایی باشد که در حال حاضر به پهنای باند انترنت دسترسی دارند.

IP در FOIP مخفف پروتکل اینترنت است که مجموعه ای از استانداردها و مراحلی است که جهت انتقال اطلاعات از طریق اینترنت به آدرس مقصد صحیح مورد استفاده قرار می گیرد.

 اطلاعات فکس از سریق بسته های IP همراه با اینترنت (به جای سیگنال های آنالوگ) همراه با خطوط تلفن انتقال می یابد.

یک بسته IP  در واقع تکه ای است از داده های سازمان یافته که اجازه می دهد روترهای اینترنت و ماشین های مقصد آن را رمزگشایی کرده و محتویات داخل آن را بفهمند.

شما هم نیاز ندارید تا برای استفاده از VOIP ، ماشین فکس جدید خریداری کنید. FOIP اجازه می دهد تا دستگاه های فکس سنتی (که 3G ) نامیده می شوند ، داده ها را بر روی اینترنت و با استفاده از Gateway بین خطوط تلفن و اینترنت انتقال دهند.

اگر می خواهید از خطوط تلفن استفاده نکنید، می توانید از یک دستگاه IP فکس ، که بصورت مستقیم به اینترنت متصل است استفاده کنید. زمانیکه شما در حال انتقال یک فکس بین دو دستگاه IP فکس هستید ، هزینه ارسال شما به اندازه هزینه ارسال ایمیل بوده و این انتقال سریعتر انجام می شود زیرا این انتقال بطور کامل از طریق کانال های همراه با پهنای باند بالا صورت می گیرد.

نصب FOIP بسیار شبیه به نصب VOIP است و حتی می توان فکس IPها را با استفاده از VOIP سرور ارسال کرد. به هر حال ، انتقال فکس ها در FOIP نصب به انتقال صداها در VOIP به پهنای باند بیشتری نیاز دارد.

یک VOIP سرور نمی تواند بصورت خودکار در انتقال فکس ها بصورت یکپارچه کار کند. این کار بطور معمول نیاز به برخی تغییرات دارد که شما می توانید آن را با نصب یک قطعه نرم افزاری انجام دهید.

برخی شرکت ها سرور هایی که هم برای VOIP و هم برای برنامه های کاربردی FOIP هستند را بهینه سازی می کنند.

در کل راههای زیادی برای پیاده سازی FOIP وجود دارد. در بخش بعدی ما به آنچه یک سیستم IP فکس شبیه است پی می بریم.


برخی از گزینه های شما برای استفاده و راه اندازی FOIP ( فکس اینترنتی )  :

-         خرید و نصب یک قطعه نرم افزاری برای تبدیل کامپیوتر شما به یک دستگاه فکس IP .

-         خرید یک قطعه نرم افزاری و اضافه کردن آن به فکس و ارتقا دادن سرورهای VOIP فعلی شما.

-         خرید یک VOIP/FOIP سرور.

-         گرفتن اشتراک یک سرویس IP فکس و استفاده از آن همراه با قابلیت G3 دستگاه فکس شما.

-         خرید یک دستگاه فکس IP .


PDF چاپ ارسال برای دوستان