انواع فکس سرور ،مدل های فکس تحت شبکه
فکس سرور OCEANFAX
فکس سرور myFAX
فکس سرور SAGEMCOM
فکس سرور linfax
 
تاریخ : پنجشنبه 4 ارديبهشت 1393     |     کد : 12

فکس سرورها و خدمات انتشار فکس

فکس سرور ها به انتشار فکس ها ، توان و سرعت می بخشند. فکس سرور ها دستگاه هایی هستند که با استفاده از یک نرم افزار خاص ، فکس های وروردی و خروجی را بصورت الکترونیکی پردازش کرده و ذخیره می کنند.

مهمترین وظیفه فکس سرورها ، تبدیل فایل های دیجیتال (خط تلفن) به سیگنال های آنالوگ فکس است که از این طریق می توان به دستگاه های فکس معمولی ، فکس ارسال کرد.

فکس ها دارای مهارتی هستند که می توانند بوسیله انواع مختلفی از دستگاه هایی که با استفاده از پروتکل ها و استانداردهای متفاوت عمل می کنند ، ارسال و دریافت شوند. به عنوان مثال کامپیوترها ، از چیزی به نام پروتکل اینترنت یا IP جهت ارسال و دریافت داده ها در بستر شبکه استفاده می کنند. با پروتکل اینترنت ، یک پیغام خروجی به بسته های کوچکی از داده ها ، خرد شده و بصورت جدا جدا ، منحصرا به طرف مقصد می رود و  همان جا با استفاده از پروتکل کنترل انتقال یا همان TCP ، دوباره به هم وصل می شوند.

دستگاه های فکس جدید ، دیجیتالی هستند، بدین معنی که ارتباطاتشان مانند کامپیوترها بصورت 0 ,1 انجام می شود؛ اما ارسال و دریافت داده های دیجیتالی آنها از طریق خطوط تلفن آنالوگ صورت می گیرد. بنابراین برای یک کامپیوتر ، در ارتباط با یک دستگاه فکس، لازم است تمام داده ها به یک سیگنال آنالوگ تبدیل شوند تا دستگاه فکس بتواند بفهمد. این وظیفه یک فکس سرور است.

فکس سرور به عنوان یک دروازه ، مابین IP شبکه کامپیوتر و خطوط شبکه تلفن عمل می کند.

جهت آشنایی بیشتر با FOIP ، مقاله ما را با عنوان "FOIP چگونه کار می کند." را مطالعه فرمایید.

در اینجا برخی از ویژگی های مشترک فکس سرور ها را برمی شماریم :

·         قابلیت ارسال و دریافت فکس بوسیله ایمیل و یا رابط کاربری وب

·         قابلیت ذخیره سازی و آرشیو فکس ها

·         قابلیت پیگیری و گزارشگیری در فکس های ارسالی

·         قابلیت مسیریابی فکسها بصورت خودکار جهت صرفه جویی و بهره وری در هزینه و زمان

·         قابلیت سازگاری با برنامه های کاربردی سازمانها (مانند نرم افزارهای اتوماسیون اداری) جهت تحویل اسناد بصورت خودکار.

·         قابلیت پشتیبانی و نگهداری فهرست گروه های ایمیلی

·         قابلیت انتشار فکس انبوه به صورت یکجا.

 

اگر سازمانی بخواهد از مزیت انتشار فکس استفاده کند باید تصمیم بگیرد که می خواهد به عناون میزبان باشد یا از یک میزبان ، خدمات فکس سرور دریافت کند؛ می تواند فکس سرور را خریداری کرده  و خودش میزبان انتشار فکس ها باشد و یا مبلغی بصورت شارژ ، هزینه کرده تا از یک میزبان فکس سرور ، خدمات انتشار فکس را دریافت کند.

 


PDF چاپ ارسال برای دوستان